בין חירות לעצמאות

איחלנו זה לזו חג חירות שמח, חגגנו את ליל הסדר בבגדים חגיגיים, עשינו 'העתק-הדבק' לברכות ליציאה מעבדות לחירות, חלקן ברצינות וחלקן האחר בקריצה, סיימנו עם חג החירות ואנו בדרכנו לחג העצמאות. מכל עבר נראים דגלים, חגיגיות, יום הולדת זה תמיד עניין מרגש, בעיקר חגיגות עשור, גם אם מדובר ב 70 שנה.

ממש לפני שנתחיל לשלוח איחולי עצמאות כלכלית, נבדוק, מה בין חירות כלכלית לעצמאות כלכלית:

חירות כלכלית חופש כלכלי מוגדר כ"מצב בו כסף מפסיק להיות שיקול מהותי בחיינו ויש לנו מספיק זמן ואמצעים לטובת מימוש חלומותינו". תדמיינו שכסף מפסיק להוות שיקול עבורנו, מחליפים מכונית, מטיילים בעולם, גרים בדירת פאר. וכעת נתמקד בחלק השני של המשפט, אליו חלקנו לא מגיעים – יש לנו מספיק זמן ואמצעים לטובת מימוש חלומותינו. ראשית נבין מהם חלומותינו, כי אחרת, כיצד נדע כמה עולה להגשים את כל חלומותינו. חלק נכבד מהאנשים כשאני מבררת מהם חלומותיהם עונים בקול שקט: "להצליח לנשום, את יודעת" , או "לגמור ת'חודש" או אפילו: "מרוויחים לא רע בכלל, לעשות עם הכסף יותר" האם לאנשים אלו יש חירות כלכלית לפי ההגדרה ? רק כשנדע מהם חלומותינו, נוכל להכין תוכנית כיצד מגשימים אותם, כשנדע מה ב א מ ת חשוב לנו בחיים, נוכל לצייר את הדרך לחירות הכלכלית שלנו. עצמאות כלכלית עצמאות כלכלית מוגדרת כ"נקודת זמן תיאורטית שבה הכנסותינו מנכסים שונים, מאפשרת לנו לשמור על רמת החיים לה הורגלנו, במידה ותיפסק הכנסותינו ממשכורת." לדוגמא, אם רמת חיינו היא 15 אלף שקל, נגיע לעצמאות כלכלית מלאה כאשר הכנסתנו מנכסים תגיע לסכום זה. ביום שבו נפרוש מהעבודה נאלץ להישען על הנכסים אותם צברנו במהלך חיינו כמו תכניות הפנסיה ונכסים אחרים. אם אנו עובדים 10-15 שנה, ומרוויחים הכנסה יפה, אין סיכוי שהפנסיה שלנו תספיק לנו לשמור על אותה איכות חיים. מסיבה זו כל אחד מאתנו חייב להגיע לעצמאות כלכלית והשאלה שעלינו לשאול את עצמנו אינה האם נוכל להגיע לעצמאות כלכלית, אלא מתי נגיע לעצמאות כלכלית ? אנו חיים בעידן שבו עצמאות כלכלית ולו גם חלקית היא הכרח ולא רק פריבילגיה של עשירים. ובין חירות כלכלית לעצמאות כלכלית, ניצב עמוד תווך איתן : הבחירות הכלכליות שאנו מבצעים, ממש מתחילת דרכנו כאנשים בוגרים, הם המפתח להצלחתנו בחיים. שהרי, רוב הזוגות בתחילת דרכם, מגיעים מערכים ותרבויות שונות, כללי התנהגות, אוירה ואמונות מגוונות, ומופקדים על ניהול עסק ששיוויו מיליוני שקלים, סך הוצאותיהם והכנסותיהם במהלך החיים, לטובת המשפחה האהובה שיצרו ! לרוב, הם חוששים לדבר על כסף, לעיתים, התקשורת הכלכלית זרה להם, הם פועלים ברמה הרגשית, תכופות אינם מבינים את המשמעויות. כולם מוכרים להם, דוחפים ומפתים אותם, איזה סיכוי יש להם, שלא יעשו טעויות ? זוגות אלו, גם לאחר עשור, או שניים, מודעים שקיבלו החלטות שגויות שעלו להם סכומי כסף לא מבוטלים, לעיתים כי: "ככה זה אצל כולם", או: "אף אחד לא באמת לימד אותי"

בין חירות לעצמאות, הזמן המדויק שלנו, לבצע שינוי.

מתי בפעם האחרונה, נפגשתם עם בן/בת הזוג, לדבר על כסף ? שיחה על מחויבות ואחריות. תיאום ציפיות הדדי, מה המטרות שלנו ? מה החלום שלנו ? שהרי, כשמשהו חשוב לנו, אנחנו מגיעים לשם ! עד כמה מקום העבודה מאפשרת לנו יציבות ? עד כמה אנו ערוכים לעצמאות הכלכלית שלנו ? מה לדעתנו אמורה להיות היתרה בחשבון הבנק, מה עלות ההלוואות שאנו מוכנים להכיל ? מהו אחוז החיסכון שאנו רוצים לשמר ? האם אנו מוכנים להקריב חלק מרמת החיים הנוכחית שלנו בכדי לקחת על עצמנו את המחויבות ללמוד יותר על השקעות ? לדעת יותר על תשואות ? האם אנו רוצים להשקיע יותר עבור חינוך הילדים, לישון טוב יותר בלילה, לדעת שיש לנו תוכנית עבודה ברת ביצוע ? האם אנו מוכנים להתחייב ולהמשיך בדרך ארוכה גם כשיהיו קשיים ומהמורות בדרך ? האם אנו מוכנים להרחיב את ארגז הכלים שלנו להרבה יותר מידע מקצועי ומותאם ? כיצד נצא לחירות ולעצמאות כלכלית, בלי שנקבל החלטות אמיצות, אחד עם השני על כסף ? אחרי שיצאנו לחירות, ואיחלנו לנו עצמאות כלכלית, זה הזמן, לקבל את הבחירות המתאימות, חובתנו וזכותנו, להתחיל לשאול את השאלות הנכונות, ולקבל את ההחלטות המתאימות והנכונות לנו. שרית טל מאמנת ויועצת כלכלית בכירה. מומחית בתכנון, אימון וייעוץ כלכלי למשפחות ועסקים, מרצה ומנחה סדנאות. בעלת M.B.A בכלכלה וייעוץ. מנכ"ל 'הרבה יותר מפלוס' www.talplus.co.il sarit@talplus.co.il טלפון: 8800530-050
גלילה לראש העמוד
Call Now Button דילוג לתוכן